Resursni centar za organizacije civilnog društva u BiH
Glavni implementator projekta:
Partneri na projektu:
Trajanje projekta:
Kratak sažetak
Centri civilnih inicijativa (CCI) apliciraju zajedno sa Resursnim centrom za organizacije civilnog društva BiH sa projektom u trajanju od 36 mjeseci i ukupne vrijednosti 667.000 €, u partnerstvu sa Omladinskim centrom Vermont iz Brčkog. Ovaj projekat je razvijen kao odgovor na poziv za podnošenje prijedloga projekata, s ciljem rješavanja izazova s kojima se organizacije civilnog društva (OCD) suočavaju u Bosni i Hercegovini dok učestvuju u reformskim procesima u zemlji, posebno u kontekstu pristupanja Evropskoj uniji (EU). Kako je Bosna i Hercegovina na putu ka pristupanju Evropskoj uniji, uloga civilnog društva mora se pojačati.
Ciljevi
Opšti cilj projekta je podsticanje učešća organizacija civilnog društva (OCD) u procesima donošenja odluka, sa posebnim naglaskom na neophodne reformske procese za pristupanje EU. Specifični ciljevi projekta su:
Specifični cilj 1: Razviti kapacitet OCD, uključujući lokalne organizacije i neformalne grupe, da postanu samoodrživi, priznati i uticajni akteri u reformskim procesima. Projekat će pružiti niz usluga, resursa, informacija, obuke i mentorske pomoći lokalnim OCD. Ova podrška će ojačati njihove kapacitete i održivost, pozicionirajući ih kao utjecajne aktere u svojim područjima djelovanja.
Specifični cilj 2: Pomoć OCD u učešću u reformskim procesima uključivanjem u mehanizme konsultacija, zalaganjem za usvajanje kritičnog zakonodavstva i praćenjem napretka u oblastima relevantnim za integraciju u EU. Projekat će obezbijediti osnovne analize, mape puta i izvještaje o monitoringu koji će poslužiti kao ulazne informacije za zagovaranje specifičnih mjera u oblastima od vitalnog značaja za EU integraciju, naglašavajući Klaster I, II i III. Projekat Resursnog centra za OCD BiH će također podržati OCD i/ili njihove mreže u zagovaranju i učešću u radnim grupama relevantnih institucija.
Specifični cilj 3: Poboljšati okruženje za civilno društvo u Bosni i Hercegovini, naglašavajući transparentnost, objektivnost i nepristrasnost javnog finansiranja OCD. Projekat će zagovarati poboljšanje okruženja za rad OCD, koncentrišući se na finansiranje OCD iz javnih fondova, posebno na višim nivoima vlasti (državni, entitetski, kantonalni). Nadalje, bavit će se još najmanje jednim pitanjem od značaja za rad civilnog društva, kao što je poboljšanje i ažuriranje registra aktivnih OCD ili razvoj strategije za stvaranje povoljnog okruženja za razvoj civilnog društva u Bosni i Hercegovini.
Očekivani rezultati
Komponenta I – Jačanje kapaciteta OCD
Ova komponenta se fokusira na jačanje kapaciteta lokalnih OCD i njihov angažman sa građanima. Postojeća stranica EU resursa bit će redizajnirana i orijentirana na građane i organizacije civilnog društva. On će obezbijediti različite materijale, dokumente, izvještaje i baze podataka koji se odnose na reformske i integracijske procese. Stranica će prikazati uspješne priče koje su rezultat uključenosti civilnog društva u oblasti društvenih reformi. Biće osnovan help desk za građane i OCD koji će tražiti pomoć i savjet. Šest terenskih kancelarija projekta i kancelarija OC Vermont služiće kao regionalna središta za podršku lokalnim OCD i angažovanje sa grupama građana. Obuke i prateća mentorska podrška će biti pružena kako bi se poboljšala stručnost i održivost OCD.
Komponenta II – Uključivanje OCD u procese reformi i EU integracija
Ova komponenta ima za cilj aktivno uključivanje predstavnika civilnog društva u proces evropskih integracija Bosne i Hercegovine. Projekat će razviti Mape puta za 5 dodatnih pregovaračkih poglavlja, pored 5 već kreiranih. Ove mape puta će predstaviti prednosti EU integracija za građane i ocrtati neophodne korake za otvaranje/zatvaranje pregovaračkih poglavlja. OCD će, zajedno sa akademskom zajednicom, kreirati Mape puta, a one će biti javno podijeljene i diskutovane sa relevantnim akterima. Biće pokrenute inicijative prema institucijama da se zalažu za odgovoran pristup procesu integracije. Izrađivaće se godišnji izvještaji o praćenju kako bi se izvršio pritisak na predstavnike vlasti za odgovornu integraciju u EU. Projekat će takođe promovisati participativne procese donošenja odluka i zagovarati uključivanje OCD u koordinaciju procesa evropskih integracija.
Komponenta III – Okruženje za razvoj civilnog društva
Ova komponenta će se fokusirati na stvaranje povoljnog okruženja za rad, razvoj i održivost civilnog društva. Pitanje finansiranja OCD iz javnih resursa će biti riješeno kako bi se smanjila ovisnost o međunarodnim donatorima bez ugrožavanja autonomije. Projekat će provesti analizu zakonodavstva i prakse u vezi sa finansiranjem OCD i zagovarati poboljšanja na višim nivoima vlasti. Pretnje prema civilnom društvu će se pratiti, a konsultacije sa OCD će dovesti do najmanje jedne kampanje za poboljšanje radnog okruženja ili suzbijanje pokušaja da se ono poremeti. Konkretna tema ove kampanje biće određena kroz opsežne konsultacije sa predstavnicima civilnog društva.
Sve u svemu, implementacija projekta će aktivno uključiti OCD i građane, izgraditi njihove kapacitete i osnažiti ih da ubrzaju reformske i integracijske procese uz zalaganje za povoljno okruženje za razvoj civilnog društva.
Ključne aktivnosti
Komponenta I – Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva da postanu kompetentni, nezavisni i sektorski priznati akteri u predstojećim pregovaračkim procesima s EU
1.1 Upravljanje, redizajn i poboljšanje postojeće veb stranice EU resursa
1.2. Info pult kao mehanizam za dvosmjernu komunikaciju i pružanje podrške
1.3. Pružanje direktne podrške organizacijama civilnog društva putem regionalnih čvorišta (CCI ureda i partnerskih organizacija)
1.4. Napredni treninzi za iskusnije OCD na osnovu procene njihovih potreba
1.5. Osnovna obuka za lokalne organizacije i neformalne grupe građana
1.6. Nastavna mentorska podrška (online i offline)
1.7. Promocija EU resursnog centra i web stranice
1.8. Online i offline info sesije/otvorena vrata za OCD i javnost
Komponenta II – Uključivanje OCD u procese reformi i EU integracija
2.1. Izrada najmanje 5 mapa puta vezanih za poglavlja EU (sa naglaskom na Klaster I, II i III) koje se odnose na neophodne mjere i odgovorne institucije za reforme i ispunjavanje zahtjeva i preporuka EU.
2.2. Slanje konkretnih inicijativa nadležnim institucijama (kroz podršku RC drugim OCD/sektorskim mrežama) u najmanje 8-10 oblasti (na osnovu 5 novih i 5 prethodno kreiranih mapa puta)
2.3. Učešće u radnim grupama, sastancima zagovaranja i okruglim stolovima sa predstavnicima vlasti za zagovaranje i davanje konkretnih preporuka za implementaciju mjera/usvajanje zakona u određenim oblastima
2.4. Godišnji izvještaji o praćenju napretka u implementaciji mjera u 8-10 oblasti/poglavlja.
2.5. Javni događaji/konferencije za razmjenu iskustava – najbolje prakse iz zemlje i regiona, podrška sektorskim mrežama i drugim OCD
2.6. PR kampanja, uspješne priče i podizanje svijesti javnosti.
Komponenta III – Okruženje za razvoj civilnog društva
A3.1. Izrada analize mehanizama transparentnosti za finansiranje OCD iz javnih fondova, sa fokusom na više nivoa vlasti (državni, entitetski i kantonalni nivoi) i uključivanjem drugih OCD
3.2. Javno predstavljanje analize i medijska promocija
3.3. Slanje inicijativa i seta preporuka i zagovaranje relevantnim institucijama
3.4. Identifikovanje najmanje jedne dodatne teme od značaja za funkcionisanje OCD
3.5. Vođenje kampanje za rješavanje dodatnog identifikovanog problema (ili za sprječavanje bilo kakvog pokušaja podrivanja postojećeg okruženja za rad i funkcionisanje OCD – AD hoc kampanja).