Projekat povezuje nekoliko nivoa donosioca odluka u sektoru mladih, uključujući lokalne vlasti, nadležna ministarstva na entitetskom i nacionalnom nivou, krovne organizacije za mlade na entitetskom nivou, druge organizacije civilnog društva i pojedince koji doprinose sektoru mladih te mreže mladih u BiH.
Očekivani rezultati projekta
- Tokom tri godine, u periodu 2024. – 2026., lokalne OCD mladih će biti osnažene, mobilizirane i podržane da se angažuju i rade na unapređenju prava mladih i statusa mladih na lokalnom nivou putem malih grantova i zajedničkih inicijativa s općim ciljem držanja lokalne samouprave odgovorne u svjetlu postojećih propisa.
- Osim na lokalnom nivou, oko 900 mladih će kroz istraživanja i analize pratiti postojeće politike i strategije za mlade na nacionalnom nivou, kao i praćenje postupanja vlasti u svjetlu postojećih propisa, pridruživanjem Inicijativi za praćenje europskih integracija BiH i drugim mrežama.
Projekat podrazumijeva digitalizaciju kao jedan od najvažnijih kanala i alata za umrežavanje, povezivanje i jačanje digitalnih kompetencija i kapaciteta djece i mladih. Važan rezultat projekta bit će uspostavljanje i pokretanje Digitalnog centra za mlade koji će povezivati i angažovati OCD mladih i ključne donosioce odluka, uključujući relevantne institucije.
Ukupno 30 odobranih OCD mladih će biti osnaženo za umrežavanje, zajedničko planiranje, prioritiziranje akcija i zagovaranje prema 30 lokalnih samouprava, s ciljem podsticanja jedinstvenog glasa mladih i osiguravanje podrške namjenjene pitanjima i potrebama mladih zagarantovanih Zakonom o mladima FBiH, Zakonom o Omladinskim organizacijama RS i Zakonom o mladima Brčko Distrikta, ali i pitanjima koja su u fokusu za pristupanje BiH Evropskoj uniji kroz ključne prioritete 11 i 13 definisane mišljenjem Evropske komisije.
Svi projekti i inicijative na lokalnom nivou (30) će biti digitalizovani i postati dio Digitalnog omladinskog centra, osiguravajući pristup mladima širom BiH. Kroz Digitalni centar za mlade, organizacije i grupe mladih će biti povezane i uključene u otvoreni dijalog sa relevantnim javnim institucijama i donosiocima odluka na lokalnom, entitetskom i državnom nivou.
Savjetodavni odbor
Projekat pretpostavlja uspostavu Savjetodavnog odbora za implementaciju projekta kojeg čine šest instituacija i tijela relevantnih za mlade: Ministarstvo civilnih poslova BiH, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH, Vijeće mladih FBiH, Vijeće mladih RS i Vijeće mladih Brčko Distrikta, koje će činiti Savjetodavno tijelo za implementaciju ovog projekta.
Ciljne grupe projekta
- 30 organizacija civilnog društva mladih sa 900 svojih članova
- 15 omladinskih individualaca
- Savjetodvni odbor: predstvanici Ministarstva civilnih poslova BiH, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH, Vijeće mladih FBiH, Vijeće mladih RS I Vijeće mladih Brčko Distrikta
- 30 vladinih tijela i/ili drugih institucija na lokalnom nivou
- 3000 mladih (kroz implementaciju malih grantova uključujući i najranjivije)
Očekivani broj krajnjih korisnika projekta je 770.000 mladih u Bosni i Hercegovini, uključujući i one najugroženije, koji će kroz postizanje željenih ishoda dugoročno uživati napredni status mladih na svim nivoima.