GESOSS BiH finansira Evropska unija, a implementiraju Centar za sigurnosne studije (Sarajevo, BiH), kao glavni nosilac, te naše partnerske organizacije Udruženje Mreža policijskih službenica (Sarajevo, BiH) i Centar za evropske sigurnosne studije (Groningen, Nizozemska). To je inicijativa koja će osigurati veće učešće žena u različitim sferama sektora sigurnosti u BiH.
Podržavajući ciljeve GESOSS BiH inicijative, kreiran je slogan “Žene i sigurnost? Prirodno, skroz!“. Tako naglašavamo zapravo prirodnu povezanost između uloge žena i pitanja sigurnosti. S druge strane, Rezolucija 1325, koja je centralna tačka inicijative, upravo ističe važnost uključivanja žena u procese mira i sigurnosti.
Šta znamo o Rezoluciji Vijeća sigurnosti UN 1325 (u daljem tekstu: Rezolucija 1325)? Koliko je važna u kontekstu sigurnosti svih građana i građanki u Bosni i Hercegovini (BiH)? Kakva je veza naše inicijative „Genderizing society and security sector in BiH – GESOSS BiH“ s ovim pitanjima? Krenimo redom.
Vijeće sigurnosti UN-a usvojilo je Rezoluciju 1325 31. oktobra 2000. godine. Na globalnom nivou, to je prva rezolucija u historiji koja je ukazala da sukobi različito utiču na osobe u zavisnosti od njihovog spola. Ujedno, ona je ukazala na značaj dvije stvari:
- žene igraju ključnu ulogu u sprječavanju sukoba i izgradnji mira u zajednicama, odnosno da su mjere mira i sigurnosti održive samo ako su žene ravnopravni partneri u procesima mira;
- žene i djevojke su nesrazmjerno pogođenije nasilnim sukobima i ratovima te se poziva na posebne mjere za zaštitu žena i djevojaka od seksualnog nasilja povezanog s njima.
Promišljanje o ovim odredbama rezolucije, pogotovo prvoj, jednostavno ukazuje da bi žene trebale biti što zastupljenije u sektoru sigurnosti u najširem smislu riječi, posebno na mjestima odlučivanja. Rezolucija 1325 upravo potiče na to i iznjedrila je mnoge pozitivne rezultate od trenutka njenog usvajanja.
Ipak, pred BiH je još uvijek dug put na uspostavi ravnopravnog položaja žena u sigurnosnom sektoru. Primjera radi, prema nalazima našeg istraživanja iz 2021. godine, od ukupnog broja policijskih službenika u BiH (16.660), samo 9% su bile žene. Također, uglavnom vrše poslove na pozicijama s najnižim policijskim činovima.
Osim što ovakva zastupljenost žena u policijskom sektoru nije u skladu sa Zakonom o ravnopravnosti spolova u BiH koji kaže, u svom član 20., da „[r]avnopravna zastupljenost spolova postoji u slučaju kada je jedan od spolova zastupljen najmanje u procentu 40% (…)“ njihov generalni položaj nije u potpunosti u duhu savremenog koncepta policijskog rada da policija treba biti ogledalo društva. To podrazumijeva da odražavaju raznolikosti i (sigurnosne) potrebe članova zajednice koju služe. U kontekstu BiH, to ima posebnu težinu, obzirom da su žene blaga većina stanovništva.
S druge strane, policijske službenice su manje sklone upotrebljavati silu, posebno prekomjernu, senzibilnije su i vješte u rješavanju nasilja nad ženama te seksualnih delikata, imaju dobre vještine rješavanja problema te, kao takve, pomažu policijskim agencijama u unapređenju odnosa sa zajednicama. Navedeno u potpunosti korespondira s nalazima naših istraživanja javnog mnijenja, a prema kojima građani i građanke gaje pozitivne stavove o policijskim službenicama.
Iako je u dosadašnjem dijelu teksta fokus bio na policijskom sektoru, kao primjeru, bitno je naglasiti da će naša inicijativa GESOSS BiH razmatrati odnos prema ženama i povezanim rodnim pitanjima u kontekstu sektora sigurnosti u širem smislu, uključujući oružane snage, obavještajni sektor pa sve do tijela nadležnih za demokratski nadzor. No, GESOSS BiH će također biti prisutan u društvu, među građanima, potičući raspravu i bolje razumijevanje Rezolucije 1325. Takav holistički pristup garant je da će naša inicijativa potaknuti pozitivne implikacije u procesu poboljšanja položaja žena u sektoru sigurnosti, procesu koji se, objektivno gledajući, ne može okončati preko noći.
Uvažavajući navedeno, glavni cilj naše inicijative jeste unapređivanje položaja žena u sektoru sigurnosti putem boljeg shvatanja i primjene Rezolucije 1325 u društvu te osiguravanje više rodno osjetljivog nadzora nad sektorom sigurnosti u BiH.
Kroz aktivnosti, doticat ćemo se pitanja diskriminacije, rodno zasnovanog nasilja, izgradnje kapaciteta istražitelja unutrašnjih kontrola, psihološke podrške za sve policijske službenice i službenike, itd. I kroz ovo se ogleda naša želja za holističkim pristupom da doprinesemo cilju da u BiH imamo po prvi put što cjelovitiji pregled stanja položaja žena u sektoru sigurnosti, sprovođenja vrlo preciznih mjera početne intervencije te nuđenja realno provodivih preporuka za unapređenje stanja.