Agencija za identifikacijske isprave, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) je u proteklom periodu možda učinila najznačajnije i najvidljivije pomake u procesu približavanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji, demonstracijom spremnosti BiH da implementacijom procesa digitalizacije doprinese uključenju u EU integracije.
Te konstatacije su, po njima, izrečene od mnogih relevantnih i neovisnih sudionika u procesu pristupanja BiH EU inetgracijama. Takođe, odgovarajući na pitanja o stepenu postignutog u procesu digitalizacije za platformu EU Resurs, u IDDEEA se slažu da se za našu zemlju može reći da je ona još uvijek u ranoj fazi digitalizacije. Ali, uvjerenja su da svojim opredjeljenjem za predan rad u složenom poslu, kao što je digitalizacija, te postignutom, postaju temeljna institucija koja svojim kapacitetima i stečenim znanjem mogu pomoći građanima i u stvarnom životu i olakšati im pristup modernim elektronskim uslugama. Po ocjeni mnogih relevantnih i neovisnih sudionika IDDEEA je u proteklom periodu možda učinila najznačajnije i najvidljivije pomake u ovom procesu.
U kojoj je mjeri IDDEEA, kao institucija, obezbjedila građanima u BiH sigurne sisteme za zaštitu njihovog identiteta?
Zakonom o Agenciji za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH jasno su određene nadležnosti i poslovi IDDEEA-e. Jedna od osnovnih nadležnosti IDDEEA je da tehnički dizajnira i formira evidencije definisane ovim zakonom. IDDEEA, u skladu sa svojim zakonskim nadležnostima, osigurava zaštitu podataka i identiteta građana kroz upravljanje i održavanje baza podataka, razvoj softverskih rješenja i telekomunikacionih mreža, te primjenu visokih sigurnosnih standarda. U cilju zaštite podataka primjenjuju najsavremenije metode za zaštitu pohrane i prijenosa podataka. IDDEEA posjeduje savremene hardverske komponente i sigurne data centre, sa fizičkom i kibernetičkom zaštitom. IDDEEA projektuje, razvija i održava softverska rješenja potrebna za vođenje evidencija u njenoj nadležnosti, u saradnji sa nadležnim institucijama i privatnim kompanijama. Implementirani su strogi sigurnosni protokoli za povezane institucije koje koriste podatke iz centralnih registara. Kombinacijom tehničkih, organizacionih i pravnih mjera, IDDEEA osigurava pouzdanost, integritet i sigurnost podataka građana, sprječavajući neovlašteni pristup i zloupotrebu podataka. IDDEEA u svom radu primjenjuje najnaprednije procese i operativne procedure definisane zakonima Bosne i Hercegovine i strandardima ICAO 9303, ISO 9001 i ISO 27001.
U kom obimu je IDDEEA izgradila infrastrukturu javnih kriptografskih ključeva i u kom obimu pruža usluge izdavanja kvalificiranih i nekvalificiranih elektroničkih potvrda?
Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine je izgradila infrastrukturu javnih kriptografskih ključeva (Public Key Infrastructure – PKI) i kao ovjerilac u smislu Zakona o elektronskom potpisu („Službeni glasnik BiH“, broj: 91/06) prisutna je kao ovjerilac koji pruža usluge izdavanja kvalificiranih elektronskih potvrda, pod imenom Ovjerilac IDDEEA.
Od 15.04.2022. godine Ovjerilac IDDEEA je upisan u registar ovjerilaca u Bosni i Hercegovini koji se vodi pri Uredu za nadzor i akreditaciju ovjerilaca – Ministarstvo komunikacija i prometa BiH.
Ovjerilac IDDEEA vrši izdavanje kvalificiranih elektronskih potvrda u skladu sa zakonskim propisima, općim aktima i uputstvima Ovjerioca IDDEEA koja reguliraju ovu oblast. Uvjeti pod kojima Ovjerilac IDDEEA izdaje kvalificirane elektronske potvrde su definirani u dokumentu Opći uvjeti izdavanja kvalificiranih elektronskih potvrda
Opća pravila funkcioniranja Ovjerioca IDDEEA sadržana su u dokumentima:
-Politika ovjeravanja Ovjerioca IDDEEA (Certification Policy – CP),
-Praktična pravila pružanja usluge ovjeravanja Ovjerioca IDDEEA (Certification Practices Statement – CPS).
Ovjerilac IDDEEA izdaje kvalificirane potvrde koje su u skladu sa eIDAS uredbom EU broj 910/2014, kreirane su po standardu X.509 verzija 3 i namijenjene su za verificiranje kvalificiranog elektronskog potpisa. Ovjerilac IDDEEA izdaje kvalifikovane elektronske potvrde za potpisivanje dokumenta na daljinu počev od 01.07.2024. godine.
Na našoj web stranici možete pronaći u slideru e-potpis detaljne informacije (link: https://www.iddeea.gov.ba/bs/e-potpis/) . Također, u meniju Rješenja i usluge, podmeni USLUGE ZA GRAĐANE, postoji tab e-Potpis u kojemu je detaljno propisan način korištenja Aplikacije za kvalifikovani elektronski potpis za udaljeno potpisivanje, postupak izdavanja certifikata, objavljena sva relevantna dokumentacija, informacije o lokacijama registracionih ureda gdje je moguće podnijeti zahtjev za izdavanje kvalificirane potvrde i izvršiti zaključenje ugovora o certificiranju, uputstva za korisnike kao i kontakti.
Kvalificirana elektronska potvrda se može izdati samo fizičkom licu, u skladu sa Zakonom o elektronskom potpisu. Fizičko lice ima pravo da u ime pravnog lica koristi kvalificiranu elektronsku potvrdu, ukoliko mu to dozvoli pravno lice. Korištenje kvalificirane elektronske potvrde se ugovara na rok od pet godina, odnosno do roka važenja lične karte ukoliko je isti kraći od perioda važenja potvrde i vezuje se za dan izdavanja potvrde.
Ovjerilac IDDEEA kvalifikovane elektronske potvrde za potpisivanje dokumenta na daljinu izdaje besplatno bez naknade.
Raspolažete li preciznijim ili okvirnim podacima o broju podnesenih zajtjeva za izdavanje kvalifikovanog digitalnog potpisa pojedničano po Registracioni uredima IDDEEA-e, ili zbirno, ukoliko niste u mogućnosti dati pojedinačne i uporedne podatke?
IDDEEA je počev od 01.07.2024. izdala značajan broj kvalifikovanih elektronskih potvrda za udaljeno potpisivanje i sa zadovoljstvom možemo reći da se broj zainteresovanih građana i broj zahtjeva svakodnevno povećava. Statistički gledano po RA uredima, 58, 4% kvalifikovanih elektronskih potvrda je izdato u Sarajevo, 19% u Banjaluci, u Mostaru je 8,1%, u Bihaću 7,9 %, dok je u Bijeljini izdato 6,6% kvalifikovanih elektronskih potvrda.
U kojoj mjeri funkcioniše ranije date najave iz IDDEA da za kvalifikacijske kartice ili međunarodne dozvole neće trebati ovjerena vozačka dozvola ili cips, te da će sve podatke ministarstvo provjeriti elektronski sa bazom, koja je u nadležnosti IDDEEA?
IDDEEA konstantno sa svim nadležnim organima unapređuje saradnju kroz uspostavu elektronskih servisa i elektronske razmjene podataka iz evidencija koje su u njenoj nadležnosti. U pogledu saradnje s nadležnim Ministarstvom komunikacija i prometa BiH aktivno se radi na razvoju i uspostavi elektronskih servisa koji će omogućiti razmjenu podataka, odnosno da ministarstvo u svojim postupcima i procedurama od podnosioca zahtjeva vozača ili prijevoznika ne traži više u papirnoj formi dokaze i podatke potrebne za izdavanje kvalifikacijskih kartica, odnosno kartica vozača, CEMT dozvola i sl. Vjerujemo da će ovi servisi biti veoma brzo stavljeni u funkciju i upotrebu ministarstvu i da će isti biti na korist građanima i poslovnoj zajednici u cilju pojednostavljenja administrativnih procedura.
Kako sa Vašeg aspekta ocjenjujete u kojoj mjeri je stepen, odnosno proces digitalizacije u poređenju sa zemljama regiona, i u tom smislu kako ocjenjujete dostiguti stepen spremnosti BiH za uključenje EU integracije, kada je u pitanju digitalizacija?
Veoma je nezahvalno komentarisati dostignuća drugih. Stepen digitalizacije u Bosni i Hercegovini je gledano kroz različite sektore npr. državna uprava, privatni sektor, financijski sektor različito razvijen od stepena skromno do stepena umjeren pa do ocjene dobar, s vidljivim napretkom u pojedinim segmentima, ali i značajnim izazovima. Generalno možemo reći da smo u ranoj fazi digitalizacije i potrebno je ubrzati reforme kako bi Bosna i Hercegovina dostigla standarde EU i regiona. IDDEEA ima strateška opredjeljanja i usmjerenja da bude jedna od temeljnih institucija, koja svojim kapacitetima, znanjem, stečenim iskustvom i inicijativama bude nosilac digitalne transformacije u BiH, što bi ubrzalo EU integracije i olakšalo građanima pristup modernim e-uslugama. Po ocjeni mnogih relevantnih i neovisnih sudionika IDDEEA je u proteklom periodu možda učinila najznačajnije i najvidljivije pomake u ovom procesu.