Resursni centar za organizacije civilnog društva u BiH poziva zainteresovane organizacije civilnog društva (OCD), mreže i koalicije nevladinih organizacija da dostave prijedloge za kreiranje mape puta za Poglavlje 23A – Pravosuđe, zbog usklađivanja domaće regulative sa pravnom stečevinom EU.
Resursni centar ima za cilj osnažiti OCD za aktivnije sudjelovanje u reformama, posebno u procesu EU integracija. Putem ovog javnog poziva, želimo nastaviti našu podršku EU integracijama BiH kroz izradu mape puta za poglavlje Pravosuđe, nakon što su kroz prethodni javni poziv već odabrane organizacije za izradu mapa puta za četiri prioritetna poglavlja: Temeljna prava, Finansijska kontrola, Informaciono društvo i mediji, te Socijalna politika i zapošljavanje.
Izrada mape puta podrazumijeva sveobuhvatnu analizu trenutnog stanja, identifikaciju ključnih izazova i prepreka, te formulaciju konkretnih preporuka za neophodne reforme i korake. Pored analitičkog pristupa, mapa puta uključuje i akcioni plan koji precizno definiše aktivnosti, rokove i odgovorne aktere za sprovođenje preporuka. Proces izrade mape puta zahtijeva i bliske konsultacije sa relevantnim institucijama, ekspertima i drugim akterima, kako bi se osigurala relevantnost i primjenjivost predloženih mjera i reformi.
STRUKTURA & SMJERNICE ZA IZRADU MAPE PUTA
1. Struktura mape puta
Ova struktura predstavlja okvirni plan za mapu puta. Navedena poglavlja su mandatorna, ali mapa puta može biti proširena dodatnim naslovima ili poglavljima koja su relevantna za specifičnu temu ili poglavlje koje se obrađuje. Podnosilac prijave može prilagoditi sadržaj prema potrebama konkretnog slučaja/teme.
- Uvod (2-4 str.)
Značaj poglavlja u pregovorima sa
EU Ciljevi mape puta - Pregled poglavlja (2-4 str.)
Sadržaj i opseg
Ključni EU propisi - Pravni okvir (6-8 str.)
Analiza relevantnih zakonskih regulativa
Usklađenost sa EU zakonodavstvom - Trenutno stanje (3-4 str.)
Izazovi u odnosu na EU standarde - Ekonomski aspekti (4-6 str.)
Uticaj na ekonomski razvoj
Poređenje fiskalnih politika - Društveni aspekti (4-6 str.)
Uticaj na demografske grupe
Uloga civilnog društva - Ciljevi i prioriteti (4-6 str.)
Usklađivanje s EU acquis-om
Prioritetne oblasti za reforme - Akcioni plan (2-5 str.)
Ciljevi i aktivnosti za usklađivanje zakonodavstva
Vremenski okviri i odgovorne institucije - Preporuke i strategije (2-3 str.)
- Mehanizmi praćenja i evaluacije (2-4 str.)
Indikatori napretka
Procedure izvještavanja - Izazovi i rizici (2-4 str.)
Potencijalne prepreke
Strategije za ublažavanje rizika - Zaključci (1-2 str.)
Sažetak ključnih nalaza i preporuka
Sljedeći koraci u procesu pregovora
TEHNIČKA ASISTENCIJA & POMOĆ U IZRADI MAPE PUTA
Resursni centar će biti odgovoran da pruži tehničku asistenciju i podršku pri izradi mape puta uključujući: konsultacije vanjskih eksperata, provođenje intervjua, organizovanje radionica i fokus grupa, organizovanje događaja za prezentaciju mape puta i sličnih aktivnosti. Sve troškove proistekle iz gore navedenih aktivnosti će direktno snositi Resursni centar.
CILJEVI JAVNOG POZIVA:
- Povećanje učešća OCD-a u odlučivanju i procesu EU integracija.
- Jačanje kapaciteta OCD-a za sudjelovanje u pregovaračkim procesima.
- Pomoći OCD-a da kreiraju analize i preporuke koje mogu unaprijediti pregovaračke pozicije BiH u procesu EU integracija.
KO MOŽE APLICIRATI?
- Organizacije civilnog društva
- Mreže i koalicije nevladinih organizacija
KRITERIJI ZA PRIJAVU NA JAVNI POZIV:
1. Relevantnost & iskustvo
Podnosilac prijave (organizacija civilnog društva, mreža) mora imati najmanje 3 godine iskustva u radu na temama povezanim sa poglavljem za koje se prijavljuje.
Relevantnost se dokazuje:
- Detaljnim opisom najmanje dva projekta, inicijative ili aktivnosti koje su direktno povezane sa poglavljem za koje se prijavljuje. U okviru tog opisa, potrebno je prikazati ciljeve, realizovane aktivnosti, te ostvarene rezultate tih projekata, sa posebnim fokusom na konkretne doprinose i uticaj na područje poglavlja.
- Kopije ili linkovi ka relevantnim studijama, izvještajima, analizama ili publikacijama.
- Linkovi ili kopije medijskih članaka, intervjua ili publikacija koje potvrđuju aktivno učešće u debatama, inicijativama ili kampanjama na odabranu temu.
2. Kapacitet tima
Tim za izradu mape puta može se sastojati od jedne ili više osoba. Bez obzira na broj članova, ključno je da svi uključeni imaju dovoljno stručnosti i kapaciteta da efikasno realizuju aktivnosti vezane za izradu mape puta u okviru poglavlja za koje se prijavljuju.
Kapacitet tima se dokazuje:
- Listom članova tima koji će raditi na projektu, zajedno s njihovim biografijama (CV) i dokazima o njihovim stručnim kvalifikacijama i iskustvu.
- Uloga svakog člana tima u projektu i njihova odgovornost u implementaciji.
3. Plan aktivnosti
Plan aktivnosti uključuje ciljeve, metodologiju, ključne aktivnosti i vremenski okvir realizacije. Obavezno je organizovanje najmanje jednog događaja za predstavljanje mape puta javnosti. Također se preporučuje da proces izrade uključuje organizovanje fokus grupa sa relevantnim akterima, intervjue ili druge metode prikupljanja podataka i konsultacija sa širim krugom aktera, a detaljno definisanje tih aktivnosti ostavlja se podnosiocu prijave.
4. Budžet
Za izradu mape puta predviđeno je do 9.500,00 KM.
U ovaj iznos uračunati su troškovi na izradi mape puta, organizacija konsultacija, fokus grupa, intervjua, eventualni putni troškovi, dizajniranje dokumenta te organizacija najmanje jednog događaja za predstavljanje mape puta javnosti. Podnosilac prijave je obavezan dostaviti detaljan budžet usklađen sa planiranim aktivnostima i ciljevima izrade mape puta. Sve troškove proistekle na izradi mape puta i drugih pobrojanih aktivnosti direktno će snositi Resursni centar.
5.Sukob interesa
Na javni poziv se ne mogu prijaviti predstavnici političkih partija, javnih institucija (izuzev obrazovnih) ili profitnih organizacija.
ROK IZVRŠENJA, PRAĆENJE & IZVJEŠTAVANJE
- Rok izvršenja
Za izradu mape puta sa svim pratećim aktivnostima i događajima predviđeno je 4 mjeseca od dana potpisivanja ugovora. - Praćenje & izvještavanje
Resursni centar zadržava pravo da prati i evaluira napredak izrade mape puta. Korisnici sredstava su obavezni da dostavljaju redovne mjesečne izvještaje o napretku izrade mape puta, uključujući informacije o potrošenim i raspoloživim finansijskim sredstvima. - Finalni izvještaj – Mapa puta
Po isteku roka od 4 mjeseca, finalni dokument – mapa puta dostavlja se i ostaje u vlasništvu Resursnog centra.
PROCES PRIJAVE
- Podnošenje prijave
Prijavni obrazac je potrebno dostaviti putem elektronske pošte info@euresurs.ba, ili pošte na adresu Ludviga Kube 7, 75 000 Tuzla. - Rok za prijavu
Prijave moraju biti dostavljene do 24.01.2025. - Proces selekcije
Prijave će u skladu sa kriterijima iz prijavnog obrasca vrednovati Resursni centar.
U nastavku preuzmite prijavni obrazac i punu verziju Javnog poziva sa kriterijuma za vrednovanje prijava.