Debata je nužna vježba za svaki budući angažman aktivnih i odgovornih građana u demokratskom društvu. Debata nije svađanje niti crno-bijeli sukob “ZA i PROTIV”, nego vježba govorništva u kojoj iznosimo neki problem i predlažemo rješenje.
Ivana Kešić, voditeljica Debatne radionice Fondacije Humanity in Action, koja radi i kao program menadžerica Obrazovnog centra za demokratiju i ljudska prava CIVITAS, u intervjuu za Mediacentar detaljnije obrazlaže ovu definiciju.
Kešić je bila jedna od predavačica i voditeljica debatnog kampa “Jačanje kompetencija medijske pismenosti mladih u Bosni i Hercegovini (BiH)”, koji je krajem maja održan na Jahorini u okviru projekta “Mladi za bolje medije”, a kojeg finansira Evropska unija.
Učesnici kampa su, pored osnova medijske i informacijske pismenosti, imali prilku da uče i o tome kako izgledaju profesionalni mediji, te kako ih razlikovati od onih koji šire dezinformacije i propagandu, koja je uloga regulatora i kako izgleda samoregulacija medija te kome se i kako žaliti na neprofesionalne medijske sadržaje. Poseban akcenat stavljen je na debatovanje, a mladi su stečeno znanje primijenili učestvujući u nekoliko debata koje su služile kao priprema za finalnu debatu.
Ivana Kešić u razgovoru za Mediacentar naglašava da su medijska i informacijska pismenost nužne za debatu, ali i da se one upravo kroz debatu razvijaju, vježbaju i unapređuju.
Više informacija na: https://media.ba/en/magazin-novinarstvo/importance-debate-media-information-and-political-literacy